Burun Estetiği

burun estetiği

Burun estetiği ameliyatı, burnun yapısını, şeklinin düzeltilmesini sağlayan ve bunun yanında nefes almada yaşanan güçlükleri meydandan kaldıran ve Türkiye’de en çok rağbet edilen operasyondur.

Her burun estetiği ameliyatı şahsa özeldir. Burnun şekli, kemiklerin nasıl olduğu, burnun surattaki açısı ve burun dudak arası mesafe her insanda farklıdır. Bugün, eski zamanlarda olduğu gibi standart burun şekilleri yerine, hastanın yüzüne en çok yakışabilecek ve doğal durabilecek ameliyatlar tercih edilmelidir.

Burun estetiği operasyonları genel anestezi altında uygulanır. Burun estetiği operasyonları yaklaşık olarak 2 saatte tamamlanır. Açık ve kapalı olmak üzere iki şekilde rinoplasti tekniğiyle yapılabilir.

Açık rinoplasti tekniğinde burun içinden ve uç kısmından kesiler açılır. Bu kesilerden girilerek, burun ucunu meydana getiren kıkırdaklar, burun üst kısmını oluşturan kıkırdaklara müdahale edilir. Burun ucu kıkırdakları arzu edilen ve anlaşılan biçimde şekillendirilir. Gerekli durumlarda, bu alanda burunun farklı yerlerinden elde edilen kıkırdaklar estetik ve destek amaçlı kullanılabilir.

Burun üst tarafında mevcut olan kemer törpülenir, kemikler yeniden bir araya getirilir ve bu şekilde burun çatısının daraltılması gerçekleştirilmiş olur. Burnun gereksimlerine ve yapısına göre yapılması gereken müdahaleler yapılır. Burnun orta bölmesinde mevcut olan eğrilikler, septum deviasyonu ya da konka hipertrofisi (burun eti) düzeltilir ve bu sayede nefes alma sorunları da düzeltilmiş, ortadan kaldırılmış olur.

Burun estetiği ameliyatı ardından aynı gün hastaneden taburcu olmak mümkündür, şayet dilenirse, bir gece dinlendikten sonra taburcu olabilirsiniz. Burun estetiği ameliyatı ardından düşünüldüğü gibi burunda ağrı meydana gelmez. Ameliyat kemik ve kıkırdağı saran zarın altından yapıldığı için, ameliyat esnasında da lokal anestezi verildiğinden ağrının meydana gelmesi mümkün değildir.

Burun, göz kapakları ve yanaklarda şişlik olması oldukça doğadır. Göz kapakları oldukça duyarlı ve hassas olduğu için bu kısımda morluklar oluşabilir. Meydana gelecek morluklar yaklaşık 1 hafta içinde tamamen iyileşecektir.

1 hafta ardından burun üstüne yerleştirilen alçı atel alınır. Yani ameliyat iyileşmesi için ayırması gereken zaman 1 haftadır. Bir hafta ardından burun ve yanaklardaki şişlikler devam edebilir, bu şişliklerin insanlar tarafından fark edilecek hali yani kabasu 15 gün sonra geçecektir. 1 ay içinde, burun hastanın yüzüne uygun ve uyumlu bir hale gelecek ve bir sene içinde tamamen oturacaktır.