Jinekomasti

Jinekomasti

Erkeklerde meme büyüklüğü aslında sık gözlenmektedir. Özellikle 16-18 yaşlarında bu meme büyüklüğünün gerilemesi gerekir. Ancak bazen erişkinlik döneminden sonra gerilemeyerek kalıcı olabilmektedir. Erkeklerde kadınsı bir meme görünümü oluşur. Hasta yazın denizde ya da tişört giydiğinde rahatsız olabilmektedir. Bu durum hastanın sosyal ilişkisini ve hayat başarısını etkilemektedir. Bu problemin çözülmesi gerekir.
Jinekomastinin tedavisi cerrahidir. Hastaya göre lokal veya genel anestezi tercih edilir. Doktorun izniyle aynı gün içinde hasta evine gidebilir. Liposuction ile kombine edilecekse, önce liposuction yapılır, sonra da ters yarım daire şeklinde 1-2 cm kesi ile meme ucu çevresinden girilerek, fazla meme dokusu çıkarılır. Ameliyat ortalama 20-60 dakika sürer. Ameliyat sonrası şişlik, ağrı ve morluk olabilir, ancak geçicidir. Meme ucu ve çevresinde uyuşukluk olabilir, çoğu zaman geçicidir. Ağrılar için doktor kontrolünde çözüm getirilir. Hasta birkaç gün içine günlük aktivitelerine dönebilir.

Jinekomasti’nin Üç ana tipi mevcuttur:
Glandüler tip: gerçek meme dokusunda büyüme vardır. Liposuction ve eksizyon beraber yapılır.
Yağlı tip: yağ dokusunda büyüme vardır. Liposuction yeterlidir.
Yağlı-glandüler tip: her iki doku da büyüme söz konusudur. Liposuction+eksizyon beraber yapılır.
Kitlenin aşırı büyüme yaptığı ve meme de sarkmaya neden olduğu durumlarda ise kitle ile birlikte deri fazlalığının da çıkarılması gerekebilir.
Hormonal değişikliklere bağlı olarak jinekomasti en sık 13 yaş yada daha büyük erkeklerde ortaya çıkar. Yapılan araştırmalarda bu erkeklerin %90’ında kendiliğinden bir yıl içinde geçer. Ergenlik döneminde hormonal dengedeki değişiklikler meme dokusunda büyümeye yol açarken, belli bir sürede bu denge tekrar kurulduğunda kendiliğinden düzelmektedir. Erişkin erkeklerde meme kanseri göz ardı edilmemelidir. Ayırıcı tanıda diğer jinekomasti etkenlerini de düşünmek gerekir. Bu etkenler hepatit, siroz, akciğer hastalıkları, bazı kanserler, tiroid hastalıkları, testis hastalıkları, eroin veya benzeri uyuşturucu kullanımı ve bazı ilaçların kullanımıdır. Bütün bunlara rağmen erişkin jinekomastinin büyük çoğunluğunda belirli bir etken yoktur. Ameliyat öncesinde memenin ultrasonu çekilmelidir. Bu bize meme dokusundaki büyümenin yağ dokusundan mı yoksa glandüler dokudan mı oluştuğunu gösterecektir.