Kulak Estetiği

Kulağın kepçe yani üst kısmının normalden fazla öne kıvrık olması ve dışa doğru açık bir görüntü oluşturmasına ” kepçe kulak “ denir. Bu durumun oluşmasının sebebi kulak kepçesindeki kırdakların şekillenmesinin tam olmaması veya kıkırdak yapısındaki zayıflıktan kaynaklanır. Kepçe kulak estetiği, doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan nedenler sonucu bozulabilir ve bu hem fiziksel em de psikolojik problemlere yol açabilir.

Gelişim dönemindeki çocukların kendi vücudunu algılaması ve kendini diğer insanlarla kıyaslaması yaklaşık 6-7 yaşları arasında başlar. Ayrıca bu dönem çocuğun okula başlama yaşı olduğundan dolayı dış uyarılara en çok açık olduğu dönemdir. Bu yüzden bu yaşlarda duyulan kepçe kulak şekil bozukluğu rahatsızlıkları çocukların kişiliğinde kalıcı sorunlar oluşturabilir. Kulak gelişiminin büyük kısmı (%80) 5-6 yaşa kadar tamamlandığından kepçe kulak deformitesinin bu yaşlarda ameliyatla düzeltilmesi önerilir. Ayrıca bebeklik döneminde kepçe kulak düzeltmek için başın etrafından kulakları sararak yatırmak gibi inanışların hiçbir faydası yoktur. Sadece kepçe kulak estetiği bu sorunu çözebilir.
Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı Sonrası
Kepçe kulak estetik ameliyatı sonrası yüksek yastıkta ve sırtüstü yatılması önerilir. Ağır yük taşımak, ıkınmak, aktif spor yapmak kısıtlanır.
Kepçe kulak ameliyatı sonrası 5-7 gün bandaj uygulanır, dikişler 7-10 gün içerisinde alınır. Bu dönemde kulak derisi normalden daha kızarık ve şiştir. 2-3 hafta süre ile geceleri bant takılarak kulak kepçesinin istem dışı bükülmesi önlenir. Ödemin tamamen geçmesi ve kulak kepçesindeki kıvrımların iyice ortaya çıkması 3-4 haftayı bulur.
Ameliyat yaz aylarında yapılmış ise güneş koruyucu kullanılması önerilir.
Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Komplikasyonları
En önemli komplikasyon kulak derisi altına kan toplanması ve derinin kan dolaşımının bozulmasıdır. Kendisini şiddetli ağrı ile gösterir.
Operasyon Tekniği
Ameliyatsız İple Kepçe Kulak Estetiği; Bu kulak deformasyonu fazla olmayan, uygun hastalara yapılması gerekir. Basit ve kolay bir yöntemdir. Genellikle güven verici ve sağlam bir işlem değildir. Kesin, sağlam ve etkin bir sonuç almak için kıkırdak şekillendirme yaparak onarılması daha güvenilir bir seçenektir.
Kepçe Kulak Estetiği; Kulağın görünen yüzeylerinde dikiş izi oluşturulmaz. Kulak arkasından yapılan yaklaşık 3 cm kadar dikey kısa bir kesi ile bu operasyon geçekleştirilir. Kıkırdağa istenilen şekillendirme yapılıp kalıcı dikişler ile sabitlenir. Kulak derisi eriyen dikişlerle dikilerek kulak sargı ile sarılır. Eriyen dikiş kullanıldığından, dikiş alınmasına gerek kalmaz.