Saç Ekimi Sonrası

– Saç kurutma makinesini 5 gün sonra soğuk üfleme olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.
– 15 gün boyunca sprey, boya, jöle…vs. kullanmayınız.
– Ekilen saçlar 3 hafta sonra dökülme sürecine girebilir ancak dökülen bu saçlar
8 hafta sonra daha sağlıklı ve gür olarak çıkar.
– Önerilen şampuan ile ense bölgesi normal yıkama hareketleri ile dikiş alanı da dahil olmak üzere itina ile yıkanır.
Ekim bölgesi yumuşak hareketlerle şampuanlanır. Tüm bu yıkama hareketleri tamamlandıktan sonra uzun süre durulanır. 10 gün sonunda yani kabuklar yok olduğunda saçlarınızı kendi şampuanınızla ve yine kendi ritminizle yıkayabilirsiniz.

– Saçlarınızı doğal kuruttuktan sonra dikkatlice tarayınız. Saç kurutma makinesi kullanmanız gerekiyorsa 5 günden sonra soğuk hava üflemesiyle kullanabilirsiniz.
– İlk 3 gün kirli bir ortamda çalışmanız gerekiyorsa, mutlaka başınıza şapka
(kasketli, arkadan genişliği ayarlanabilir) takınız.
– İlk 15 gün saçınıza saç spreyi ya da jöle sürmeyin. 3 hafta sonra ekilen alanlardaki saçlar dökülebilir, endişe etmeyiniz. 8 hafta içerisinde saçlar tekrar uzayacaktır. Saç ekimi sonrası muhakkak plastik cerrahınızın size önerdiği saç yıkama kürünü takip edin ve size özel bu iş için özel tasarlanmış şampuanlar kullanılması gerekir. Saç ekimi sonrası son derece dikkatli ve muhakkak mümkünse başka birinden yardım alarak bu işi yaparsanız çok sağlıklı olur. İlk saç ekimi çok ama çok önemlidir. Ekilen saçların yerinden oynamaması çok önemlidir. Düzgün bir şekilde yapılmazsa bir çok ekilen saç kökünü kaybedebilirsiniz.
Saç Ekimi Sonrası Beklenenler
Saç nakli yapılan hastaların %80’inin cerrahiden yaklaşık 3 hafta kadar sonra ekilen saçlarının tamamı veya bir kısmı dökülür. Unutulmamalıdır ki bu durum normaldir ve her zaman geçicidir. Saçlar döküldükten sonra saçların yeniden uzaması 3 – 6 ayı alacaktır. Saçlarınızın her ay yaklaşık 1’er cm uzayacağını hesaplayabilirsiniz.
Saç Ekimi Sonrası İz Kalır mı?
Fue yöntemi ile hiç bir şekilde iz kalması mümkün değildir.
Saç Ekimi Sonrası Saç Traşı
* Saç ekimi operasyonundan sonra ekim bölgesinde ve donör alandaki (ense) saçlar üç ay süreyle makas kullanarak kısalttırınız.
* Saç ekimi operasyonu sonrasında saçlar çok kısa kullanılmak istenirse en az altıncı ayında ustura yapılabilir.
* Saç ekimi operasyonu sonrasında saçlara boya uygulanmak istenirse en az altı ay geçmiş olması gerekir.