Saç Ekiminde Merak Ettikleriniz

Saç ekiminde kaç yöntem var?

Saç ekiminde temel olarak uygulanan iki ana yöntem vardır. Birincisi FUT(foliculler unit transplantation) yöntemi halk arasında şerit yöntemi diye bilinmektedir. Ama günümüzde sadece FUE (foliculer unit extraction) yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemde de ense bölgesindeki sağlıklı saç kökleri mikromotorla tek tek alınarak ekilmektedir. Ayrıca saç ekiminde saç köklerinin iyileşme süreci ekstra desteklenmiş olur. Saçların daha canlı olmasının yanı sıra saç derisinin bağışıklık sistemi ve dolaşımı da güçleniyor.

Bu yöntem kimlere yapılabilir?

20-70 yaş arasında sağlıklı olan ve donör alanı uygun olan herkese yapılabilir. Ancak kalp şeker tansiyon gibi hastalıkları olanlara doktor izini ile yapılmaktadır.

İlk seferde başarılı olunuyor mu?

Kişinin saç açıklığına göre birinci ve ikinci seans gerekli olabilir.

Bir işlem ne kadar sürüyor?

Ortalama altı saat sürebilir. Saç ekim işlemi sonrasında ekilen saçların yüzde 99’u 15 gün ile 2 ay arasında dökülüyor. Üç ay sonra tekrar çıkmaya başlıyor.

Açık renk-koyu renk saçlar arasında fark oluyor mu?

Saç ekim işleminde açık saç rengi veya koyu saç rengi arasında hiçbir fark yoktur. Eğer kişiden alınan saç greftleri beyaz renkse ekim sonrasında da beyaz renk olarak uzar.

Ekilen saçlar boyanabiliyor mu?

Saçları boyamak için öncelikle sağlıklı uzamasını beklemek gerek. Sonrasında ekilen saçlar rahatlıkla boyanabilir ve istenildiği tarzda kullanılabilir.

İyileşme süreci nasıl?

Operasyon sonrası dönemde en önemli nokta kişinin sosyal hayata ne zaman döneceği. Saç ekiminden sonra saçların alındığı bölgede işlemin durumuna göre 24 veya 48 saat bandaj olmaktadır. Bandajın açılması ve ilk saç yıkaması hastanede yapılmaktadır.