Skolyoz

skolyoz

Normal bir omurgaya arkadan bakıldığında düz bir şekilde sıralanırken skolyoz’da omurgada yana doğru eğrilik görülmektedir. Skolyozun bir çok türü olmakla birlikte en çok idiyopatik (sebebi bilinmeyen) Skolyoz görülmektedir. Bunun dışında Konjenital (doğuştan) ve nöromuskuler (kas ve sinir hastalıklarına bağlı) skolyoz diğer sık görülen türlerdir.

Her skolyoz ağrı yapmaz. Skolyoz açısının yüksek olması ağrı yapacağı anlamına da gelmez. 70 derecelik bir skolyoz ağrı yapmazken 35 derecelik bir skolyoz ağrıya neden olabilir. Bunun sebeplerinin başında skolyozun farklılığı yatmaktadır.
Skolyozun çeşitleri olduğu gibi ameliyatının da birçok çeşidi bulunmaktadır. Yapılacak ameliyat skolyozun tipi, hastanın yaşı ve eğriliğin derecesine göre farklılık göstermektedir. Ayrıntılı muayene ve gerekli tetkiklerden sonra ameliyata karar verilen hastanın omurgası düzeltilerek birbirine tutturulur ve kaynatılır. Kimi zaman üstteki eğriliği dengelemek için altta başka bir eğrilik oluşur. Erken dönemde henüz esnekliğini kaybetmeden yapılacak ameliyatlarda özel bir teknik kullanılarak üstteki eğrilik düzeltilir ve alttaki eğrilik de buna bağlı olarak düzelir. Dolayısıyla alttaki kısımlar dondurulmaz. Bu sayede omurganın bu kısmı serbest bırakılarak daha fazla hareketli bir omurga elde edilmektedir.
Omurga büyümesi tamamlanmamış hastalarda dondurma işlemi yerine büyüyen çubuklar kullanılmaktadır. 6 aylık aralıklarla ameliyathane koşullarında omurga büyümesi tamamlanıncaya kadar uzatma işlemi yapılmaktadır.